Kul-Tour

konferencja online

Weź udział w podróży po różnych podejściach do tworzenia oferty kulturalnej!

20 października 2023

9:30-14:30 część konferencyjna

15:00-17:00 część warsztatowa

w formule on-line

Dowiesz się:

Jak szukać pomysłów na rozwój oferty

Jak skutecznie włączać odbiorców w tworzenie oferty

Jakie są ważne aspekty kreatywności indywidualnej i kreatywności zespołowej

Jak budować i motywować zespoły zdolne do otwartości na nowości i chętne do poszukiwania nowych możliwości na ulepszenia oferty

Jak tworzyć kulturę organizacyjną wspierającą innowacje ofertowe

Wiedza * Praktyka * Networking

Dla Ciebie jeśli

Jesteś pracownikiem sektora kultury? Pracujesz w dużej instytucji kultury, jak np. Muzeum Narodowe, w średnich podmiotach, jak lokalne muzea, czy teatry, czy też w gminnych Centrach/Ośrodkach kultury? Lub po prostu interesuje Cię to, w jaki sposób można tworzyć ofertę kulturalną realizującą misję społeczną, ale jednocześnie biorącą pod uwagę preferencje, oczekiwania i możliwości odbiorców?

Zapraszamy na bezpłatne wydarzenie dedykowane pracownikom i pasjonatom sektora kultury. W jego trakcie będziemy dzielić się wiedzą i praktykami, które pomagają wielu zespołom tworzyć wyjątkowe oferty kulturalne dla swoich publiczności.

Organizator

Zespół stojący za organizacją tej konferencji posiada ok. 12 letnie doświadczenie pracy na rzecz i wspólnie z polskimi instytucjami kultury. Wspieraliśmy tworzenie polityk kulturalnych, realizowaliśmy liczne badania w sektorze kultury, prowadziliśmy studia w zakresie przywództwa w sektorze kultury, organizowaliśmy wiele warsztatów, szkoleń i wydarzeń skierowanych dla cudownych ludzi polskiej kultury. Wiele ich nauczyliśmy i wiele nauczyliśmy się od nich 😊!

Teraz chcemy dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą w sposób otwarty oraz umożliwić wymianę praktyk między kadrami kultury. Tworzymy agorę wymiany praktyk w zakresie tworzenia oferty, która bierze pod uwagę cele i ambicje organizatorów kultury, jak i możliwości, chęci, potrzeby o ograniczenia odbiorców.

Warsztat Innowacji Społecznych

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska

Małopolski Instytut Kultury

hearts & heads

Warsztat Innowacji Społecznych • Stowarzyszenie Metropolia Krakowska • Małopolski Instytut Kultury • hearts & heads •

Wymiana wiedzy

〰️

Współpraca

〰️

Integracja

Wymiana wiedzy 〰️ Współpraca 〰️ Integracja

Prelegenci

  • Romana Pomianowska

    Menadżerka kultury, koordynatorka projektów i procesów, wicedyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury. Zakochana w Dolnym Śląsku Wrocławianka z wyboru. Na swojej drodze zawodowej współpracowała między innymi z Muzeum Śląskim w Görlitz oraz tamtejszym Teatrem Gerharta Hauptmanna. Jako jedno z ulubionych miejsce we Wrocławiu wymienia okolicę Synagogi Pod Białym Bocianem, z którą związała się zawodowo pracując kilka lat w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej.

  • Dr Seweryn Rudnicki

    Naukowiec, design researcher i facylitator procesów kreatywnych. Stały pracownik Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego AGH. Naukowo zajmuje się innowacyjnością, transferem wiedzy oraz powstawaniem i rozwojem pomysłów. Jest też współzałożycielem agencji hearts&heads, która pomaga organizacjom biznesowym rozwijać zespołową kreatywność i innowacyjność.

  • Karolina Kozanecka

    Od 2005 roku związana zawodowo z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, przez pierwsze lata jako instruktor zajęć plastycznych oraz dekorator, następnie jako organizator oferty oraz wydarzeń kulturalnych. Od 2018 roku pełni funkcję Zastępcy dyrektora ds. kultury, wraz z zespołem odpowiada za projektowanie i realizowanie oferty kulturalnej sekcji, zespołów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wydarzeń artystycznych.

  • Tomasz Adamski

    Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia europejskie na Uniwersytecie w Exeter. Kierownik Zespołu ds. działalności szkoleniowej i badawczej w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie dyplomacji kulturalnej, wykładowca akademicki. Organizuje i prowadzi szkolenia dla sektora kultury. Zajmuje się również doradztwem strategicznym dla instytucji i samorządów.

  • Edyta Gawlak

    Psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowanie psychologią międzykulturową rozwijała współpracując z organizacjami pozarządowymi, w tym od 2016 roku ze Stowarzyszeniem Festiwal Kultury Żydowskiej, jako menadżerka wolontariatu. Współpracuje także z młodzieżą lokalną i międzynarodową, prowadzi warsztaty z zakresu tematyki włączania i różnorodności oraz zajmuje się produkcją wydarzeń kulturalnych.

  • Łukasz Maźnica

    Badacz, moderator procesów kreatywnych oraz trener design thinking, a z wykształcenia ekonomista ze specjalizacją z ekonomii kultury. Ma na koncie wiele doświadczeń współpracy z i na rzecz sektora kultury. Był m.in. współautorem jednego z pierwszych podręczników do ekonomii kultury „Kultura i rozwój”. Realizował projekty badawcze i wdrożeniowe z obszaru zarządzania w kulturze we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, UM Warszawa, Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wrocławskim Instytutem Kultury oraz UM Łódź.

  • Jan Strycharz

    Ekonomista, który wykształcenie zdobywał w takich instytucjach, jak Hertie School of Governance w Berlinie, Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Uniwersytecie Notre Dame w South Bend (USA). W ciągu ostatnich 10 lat swojej aktywności zawodowej był autorem i wykonawcą wielu projektów edukacyjnych, warsztatowych, czy konferencyjnych dotyczących tematyki innowacji biznesowej i społecznej. Prowadzi procesy innowacyjne wykorzystujące wiedzę o kliencie do wprowadzania ulepszeń w produktach, usługach, czy procesach wewnętrznych.

Spotkania * Rozmowy * Wiedza * Praktyka

Konferencja „Kul-Tour”

To wydarzenie online o charakterze „pigułkowym” 😉. Całość spotkania będzie trwała ok. 5 godzin. Dodatkowo, chętne osoby zapraszamy do udziału w części warsztatowej, w trakcie której wypracujemy wspólnie konkretną wiedzę przydatną w tworzeniu nowej oferty w najbliższych latach.

Zaplanowaliśmy również działania o charakterze networkingowym dla tych, którzy chcieliby nawiązać nowe znajomości mimo cyfrowego charakteru wydarzenia.

Część warsztatowa odbędzie się w kameralnych grupach (do 12 osób; decyduje kolejność zgłoszeń) będziemy wypracowywać rozwiązania, które będą miały praktyczne przełożenie na tworzenie nowej oferty.

Program

9:30 Otwarcie konferencji

9:45 Skąd brać dobre pomysły. Dr Seweryn Rudnicki opowie o tym, w jaki sposób działać by zwiększać szansę na sensowny rozwój organizacji i oferty.

11:00 Przerwa

11:20 Bariery i szanse w tworzeniu oferty kulturalnej. Panel dyskusyjny z udziałem Edyty Gawlak (Festiwal Kultury Żydowskiej), Karoliny Kozaneckiej (Centrum Kultury Skawina).

12:35 Przerwa oraz moderowany networking (dla chętnych).

13:10 Aktualne wyzwania dla instytucji kultury w PL. Porozmawiają Romana Pomianowska (Wrocławski Instytut Kultury) z Tomaszem Adamskim (Małopolski Instytut Kultury).

13:45 Młodzi i ich rzeczywistość – dlaczego muszą zarywać trzy noce w tygodniu i jak w ogóle się tego od nich dowiedzieć? Prezentował będzie Łukasz Maźnica.

14:30 Zamknięcie części konferencyjnej

15:00 Warsztat Badania dla nie-badaczy: jak poznać doświadczenia młodych odwiedzających instytucje kultury. Prowadzi Łukasz Maźnica.

15:00 Warsztat Budowanie zespołu różnorodnego i inkluzywnego. Prowadzi Jan Strycharz.

  • Zdobyłam wiedzę, usystematyzowałam ją i pobudziłam własną kreatywność. Dostałam wędkę - czas iść na ryby.

    Uczestniczka ze Stow. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

  • Profesjonalne wydarzenie, wsparte odpowiednimi materiałami i metodami. Indywidualne podejście.

    Uczestnik z Muzeum Narodowego w Krakowie

  • Same konkrety! Bardzo, bardzo polecam!

    Uczestniczka z Wrocławskiego Instytutu Kultury

  • Czułam się zaopiekowana. Zdobyłam nowe umiejętności i narzędzia pracy.

    Uczestniczka z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie

  • Konkretna wiedza do wykorzystania w praktyce niemal od razu! Świetna organizacja i miła atmosfera.

    Uczestniczka z Gorlickiego Domu Kultury

Zarejestruj się!