Analiza zebranych pomysłów - Matryca Now-How-Wow

Dzisiaj będzie krótko i na temat, bo przedstawimy Ci bardzo proste - ale też (w naszej opinii) mocno ułatwiające pracę - narzędzie do analizy zebranych pomysłów, czyli matrycę Now-How-Wow.

 
  1. Chwila zwątpienia

Wraz z zespołem przeszliście przez etap ideacji. Wygenerowaliście kilkadziesiąt, a może i około stu pomysłów, które są odpowiedzią na postawione przez Was wyzwanie. Z jednej strony czujecie satysfakcję, patrząc na ścianę wypełnioną karteczkami z pomysłami, ale z drugiej strony przerażać może Was ilość zebranego materiału, a myśl o analizie sprawia, że zaczynacie wątpić w cały proces.

Także i na tym etapie Design Thinking ma do zaoferowanie szerek technik, które ułatwiają przejście przez ten czasochłonny proces. My skupimy się na jednej z nich, z której często korzystamy - matrycy Now-How-Wow.

2. Porządkowanie pomysłów

Porządkowanie i analiza pomysłów jest ważnym elementem etapu ideacji. Na tym etapie wchodzimy w tzw. fazę czerwonego światła i przełączamy się na bardziej analityczny i zarazem krytyczny sposób patrzenia na zebrane pomysły (przechodzimy od myślenie dywergencyjnego do konwergencyjnego). Na podstawie naszych doświadczeń radzimy, by na etap analizy pomysłów zarezerwować co najmniej tyle czasu, co na ich generowanie. Może to być zaskakujące, ale szybko przekonacie się w zespole, że w trakcie analizy na pewno wywiążą się jakieś dyskusję, albo któryś pomysł stanie się kością niezgody pomiędzy członkami zespołu. Jest to bardzo ważny element całego procesu, bo dzięki niemu wspólnie ustalicie kierunek kolejnych działań. Niemniej jednak, każda taka dyskusja trwa. I, o ile tylko dyskusja jest merytoryczna, to dobrze. Każda taka analiza konkretnego pomysłu pozwoli Wam uwspólnić myślenie i jeszcze mocniej zagłębić się w analizowany problem.

Wracając do porządkowania pomysłów, sposobów na to jest wiele. Możesz podobne pomysły zebrać w grupy, a następnie nazwać kategorie (tak jak robiliśmy w trakcie mapowanie świata problemu. Więcej przeczytasz tu: Otwórz się na empatię - poznaj odbiorcę swojej instytucji). Jednak taka technika pracy, to trochę za mało w przypadku analizy już konkretnych rozwiązań, które mają być wdrożone w najbliższej przyszłości. Proponujemy technikę, która nie dość, że pogrupuje Wasze pomysły, to jeszcze będzie stanowiła zbiór pomysłów i rekomendacji, który przyda Wam się w trakcie planowania działań krótko i długookresowych. 


Ciekawostka 💡

Etap ideacji możemy podzielić na dwa tryby: zielonego i czerwonego światła. Faza zielonego światła, to czas generowania pomysłów. Dajemy “zielone światło” naszej kreatywności i staramy się wygenerować jak najwięcej pomysłów, nie dopuszczając jednocześnie żadnej formy oceny poszczególnych propozycji w toku pracy zespołowej. Następną fazą, jest analiza, czyli “czerwone światło”. Tutaj włączamy krytyczne myślenie i bardziej rygorystycznie podchodzimy do analizy pomysłów, tak by wybrać te które będą miały realny wpływ na wyzwanie. Ocena jest już zdecydowanie mile widziana.


3. Matryca - opis

Matryca NOW-HOW-WOW jest bardzo prosta w swej konstrukcji. Składa się z dwóch osi - pionowej i poziomej. Dzieląc powstały obszar na 4 części, powstają 4 ćwiartki, które pomogą nam w analizie: Now, How, Wow i Pow. 

To co będą oznaczały poszczególne ćwiartki jest uzależnione od tego według jakich dwóch kryteriów będziecie analizowali pomysły. Kryteria zostaną przypisane do konkretnej osi i będą wyznaczały jego wielkość. 

Najczęściej (i to też rekomendujemy początkującym zespołom) pomysły są analizowane względem łatwości (/realności) wdrożenia oraz pozytywnego wpływu na rozwiązanie postawionego wyzwania. Jednak kryteria analizy mogą być różne, jak np. oryginalność pomysłu, kosztowość realizacji itd..  

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na analizę pomysłów względem łatwości wdrożenia oraz wpływu na postawione wyzwanie. 

Na tablicy, dużej kartce papieru (A2 lub więcej) lub płaskiej powierzchni, np. na ścianie (w tym przypadku do wyznaczenia matrycy świetnie sprawdzi się taśma malarska) narysuj oś Y (oś pionowa) oraz oś X (oś pozioma), a następnie powstały obszar podziel na 4 równe części. Względem osi Y będziemy analizować  wpływ pomysłu na rozwiązanie wyzwania, a na osi X będziemy zastanawiać się, czy pomysł będzie łatwy czy trudny do wdrożenia.

Tym sposobem powstają 4 kategorie, do których będziemy przypisywać pomysły:

  • NOW - tu trafią pomysły łatwe i szybkie do wdrożenia, jednak o małym wpływie na postawione wyzwanie. 

  • HOW - pomysły o potencjalnie dużym wpływie, jednak są one trudne do wdrożenia. Najczęściej trafiają tu pomysły, które wymagają dużych zasobów finansowych, wiedzowych, ludzkich. Lub pomysły, które muszą być poprzedzone innymi działaniami, np. zdobycie grantu.     

  • WOW - tych pomysłów zwykle jest najmniej, ponieważ są to pomysły o dużym wpływie i o dużej łatwości wdrożenia. 

  • POW - to tzw. kosz. Tu trafiają pomysły szalone, nierealne lub takie które już są realizowane w Twojej instytucji.

Jeśli Twój zespół wygenerował dużo pomysłów, to rekomendujemy, by nie skupiać się na dodatkowym skalowaniu pomysłu wewnątrz ćwiartki. Ustalcie przed analizą, że pomysły będziecie umieszczać tylko do konkretnej ćwiartki, bez zastanawiania się, czy dany pomysł powinien być wyżej, czy bardziej na prawo od poprzedniego pomysłu. To zaoszczędzi Wam dużo czasu ;) Natomiast w kwestiach spornych, co do umiejscowienia pomysłu w konkretnej ćwiartce, dozwolone jest by umieścić pomysł na pograniczu obu ćwiartek. Jednak starajcie się nie nadużywać tego wyjątku. 

A na koniec, przykłady matryc kilku instytucji kultury, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować w trakcie I i II edycji “Kultur Lab”. Jak widać, przestrzeń do pracy kreatywnej zawsze się znajdzie, nawet w tych najmniejszych ośrodkach kultury 🙂 Przy okazji widać też, że dobrze poprowadzona burza mózgów (poprzedzona odpowiednim przygotowaniem inspiracyjnym w formie wywiadów) potrafi być naprawdę płodna 🙂

Analiza pomysłów to nie koniec pracy. O tym jak dalej pracować przeczytasz już w kolejnym wpisie.


Zdjęcia:

  1. Startaê Team, https://unsplash.com/photos/7tXA8xwe4W4

  2. Startaê Team, https://unsplash.com/photos/8RX3W79_UTE

  3. Felipe Furtado, https://unsplash.com/photos/2zDXqgTzEFE

  4. Opracowanie własne.

  5. Kaleidico, https://unsplash.com/photos/3V8xo5Gbusk

  6. Opracowanie własne.

Previous
Previous

Jak pracować z pomysłami? Przydatne narzędzie - Karta pomysłu

Next
Next

Jak zepsuć burzę mózgów? Co zabija potencjał twórczy Twojego zespołu.