O projekcie
Projekt “Wspólnota dla kultury - konsultacje, które łączą” aktywizuje i zachęca pracowników instytucji kultury do lepszego poznawania potrzeb odbiorców w zgodzie z ideą ko-kreacji.
Główny celem projektu jest aktywne włączenie 98 osób z 12 instytucji kultury w proces aktywnego kształtowania oferty programowej publicznych instytucji kultury (IK). Chcemy to osiągnąć poprzez poprowadzenie 12 zespołów, składających się z pracowników zrekrutowanych instytucji, przez proces konsultacji z mieszkańcami prowadzony w zgodzie z ideą ko-kreacji. W jego trakcie odbiorcy działań IK (lokalni mieszkańcy) zostaną zaktywizowani do dzielenia się opiniami na temat działalności konkretnych instytucji kultury.
Bezpośrednim efektem działań będą "lepsze" oferty kulturalne oraz poczucie sprawczości po stronie mieszkańców, włączonych w proces bezpośrednio. Ponadto, w ramach procesu pracownicy kultury zostaną przeszkoleni z włączających technik prowadzenia konsultacji oraz metod badania doświadczenia odbiorców.
Celem dalekosiężnym będzie dla nas też promocja ko-kreacyjnego podejścia do konsultowania programów publicznych instytucji kultury. By go zrealizować opracujemy:
podręcznik nt. prowadzenia procesów ko-kreacyjnych w sektorze publicznym;
policy brief przeznaczony dla decydentów, działających w obszarze polityk kulturalnych;
oraz zrealizujemy:
dodatkowe warsztaty edukacyjne dla 45 osób;
badanie dot. diagnozy praktyk IK w zakresie włączania odbiorców do projektowania oferty kulturalnej;
kampanię informacyjną promującą projekt, powyższe materiały oraz ideę ko-kreacji w publicznych konsultacjach.
Realizator: Fundacja Warsztat Innowacji Społecznych
Okres realizacji: 30.12.2021 - 30.06.2023
Budżet: 99 580,94 EUR
Finansowanie: Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
***