Burza mózgów inaczej - dwie proste techniki

W poprzednim wpisie opowiadaliśmy, jak dobrze poprowadzić zespołową burzę mózgów. A co w przypadku, gdy klasyczna metoda się nie sprawdza? Dobra wiadomość! Klasyczna burza mózgów (inaczej: mówiona burza mózgów) nie jest jedyną techniką pracy kreatywnej. Dziś opowiemy Ci o dwóch innych technikach, które mogą urozmaicić pracę Twojego zespołu.

Na początku przypomnijmy sobie podstawowe zasady, które są uniwersalne i należy o nich pamiętać, niezależnie od tego, którą techniką pracujemy: 

  • Odrocz ocenę

  • Dopuść szalone pomysły

  • Idź na ilość 

  • Buduj na pomysłach innych

Każda z tych zasad została dokładnie opisana w poprzednim artykule: Co musisz wiedzieć o dobrej burzy mózgów.

 

Technika 6-3-5 (pisana)

Metoda zwana jest inaczej pisaną burzą mózgów. Cyfry w nazwie nie są przypadkowe i wskazują na pewien modelowy schemat pracy:

6 osób, 3 pomysły, 5 minut. 

Głównym założeniem tej metody jest to, by każda z 6 osób w ciągu 5 minutowej rundy wymyśliła po 3 pomysły. Prawda, że proste? ;-) 

Zasady:

Każdy uczestnik burzy mózgów powinien mieć przed sobą kartkę A4 oraz karteczki typu post-it. Moderator rozpoczyna rundę i zaczyna odmierzać czas. 

Każdy z uczestników ma 5 minut na wygenerowanie 3 pomysłów, które odpowiadają na postawione wyzwanie. Po skończonej rundzie każdy powinien mieć przed sobą rządek z maksymalnie 3 pomysłami (nic się nie stanie, jeśli ktoś wygeneruje w danej rundzie mniej pomysłów; nie powinno się jednak przekraczać 3 propozycji na rundę). Następnie kartki przekazujemy osobie po prawej, zapoznajemy się z pomysłami wygenerowanymi przez poprzednią osobę i doklejamy pod spodem rządek kolejnych 3 pomysłów. Pracujemy aż kartki zatoczą koło i przez każdego będą zaklejone pomysłami.

Tym sposobem w ciągu 30 minut mamy wygenerowane aż 108 pomysłów. Część z nich będzie się powtarzać, ale spora liczba będzie unikatowa i będzie dobrym materiałem do dalszej pracy.  

Pamiętaj! Jeśli Twój zespół nie liczy 6 osób, nie przejmuj się tym - modelowy schemat (6 - 3 - 5) możesz dowolnie modyfikować. Manipulować można nie tylko liczbą osób, ale też czasem trwania rund, czy maksymalną liczbą pomysłów. Możesz eksperymentować z tą techniką i znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojego zespołu.

Kiedy używać?

  • Kiedy chcemy ograniczyć procesy grupowe tzn. wśród uczestników są osoby, które dominują grupę lub grupa często dyskutuje nie na temat.

  • I odwrotnie. Taka burza mózgów pozwala lepiej włączyć w pracę zespołową osoby o bardziej introwertycznej naturze.

  • Jeśli dopiero zaczynasz zbierać doświadczenia, jako moderator spotkań kreatywnych, i nie czujesz się zbyt pewnie w tej roli. Tak naprawdę, jedynym zadaniem moderatora jest tutaj pilnowanie czasu. 

  • Kiedy chcemy włączyć w proces kreatywny dyrektora instytucji lub przełożonego, a zespół ma tendencję, żeby podążać za głosem lidera.

Odwrócona burza mózgów

Pora na drugą alternatywna technikę. Jej rolą jest oderwanie członków zespołu od pracy. Jest to ciekawy przerywnik, gdy czujemy że potencjał kreatywny zespołu jest na wyczerpaniu. Zasady odwróconej burzy mózgów są bardzo proste - waszym celem jest wymyślenie jak najgorszych pomysłów na rozwiązanie danego problemu. Jeśli Waszym wyjściowym wyzwaniem jest wymyślenie rozwiązań na przyciągnięcie młodych osób do instytucji kultury, to w odwróconej burzy mózgów zespół będzie generował pomysły na zniechęcenie młodzieży do Waszej instytucji kultury. 

Brzmi to może trochę absurdalnie, ale gdy zaczynamy rozmyślać o najgorszych rozwiązaniach, to poszerzają nam się horyzonty i odkrywamy nowe aspekty, które powinny być brane pod uwagę w głównej burzy mózgów (trochę na zasadzie “na co musimy uważać, projektując nasza ofertę, żeby nie stworzyć czegoś co będzie zniechęcać odbiorców”). 

 

Zasady:

Znajdźcie osobną przestrzeń na generowanie pomysłów w odwróconej burzy mózgów, tak by pomysły nie pomieszały się z pomysłami burzy mózgów klasycznej. Moderator odlicza 10-15 minut i zapisuje “nowe wyzwanie”, nad którym ma pracować zespół. Pomysły zapisujecie na karteczkach i umieszczacie w widocznym miejscu. 

Kiedy po nią sięgnąć?

  • Kiedy burza mózgów trwa już kilkadziesiąt minut, temat nie został do końca wyczerpany i czujesz, że potencjał kreatywny słabnie.

  • Kiedy czujesz, że zespół potrzebuje energizera - odwrócona burza mózgów to dużo śmiechu, zabawy i ożywienia interakcji między członkami zespołu.

Zapamiętaj!

Warto wiedzieć, że każdą z tych technik możesz dowolnie modyfikować i dostosowywać do aktualnych potrzeb Twojego zespołu. 

Zobacz nasz najnowszy filmik, w którym Łukasz dokładnie opisuje każdą technikę 👇👇


Zdjęcia:

  1. Per Lööv, https://unsplash.com/photos/oXqn2CXC_9Q

  2. Kelly Sikkema, https://unsplash.com/photos/hjDib8hePtw

  3. Brands&People , https://unsplash.com/photos/riX6HX3gCZk

  4. Jason Goodman, https://unsplash.com/photos/bzqU01v-G54

Previous
Previous

Jak zepsuć burzę mózgów? Co zabija potencjał twórczy Twojego zespołu.

Next
Next

Co musisz wiedzieć o dobrej burzy mózgów