Ko-kreujmy w kulturze!

Cześć! Cieszymy się, że tutaj trafiłaś_eś 😊 To sygnał, że interesuje Cię temat ko-kreacji w kulturze, czy – pisząc bardziej opisowo – współtworzenia oferty działań kulturalnych z osobami, do których oferta ta ma być (lub już jest) adresowana. O tym jest projekt KulturLAB. O tym będzie także cykl artykułów edukacyjnych, który inaugurujemy tym tekstem. Nasz cykl adresujemy szczególnie do osób związanych z sektorem kultury (pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele NGO działających w sferze kultury). W artykułach oraz filmach, które będziemy tu publikować, postaramy się przybliżyć Ci metodę design thinking, która świetnie sprawdza się (napiszemy to w kategoryczny sposób, bo mamy sporo doświadczeń, które tego dowodzą 😉) w tworzeniu nowych usług kulturalnych (zajęcia, wydarzenia, festiwale etc.), doskonaleniu już istniejących przedsięwzięć, czy sposobu funkcjonowania instytucji (/organizacji) jako całości. Tym tekstem chcielibyśmy wprowadzić Cię we wszystkie materiały edukacyjne, które się tutaj pojawią, oraz w szerszy kontekst, który doprowadził do ich powstania. Miłego odbioru!

Co znajdzie się w cyklu?

W kolejnych tygodniach będziemy na naszej stronie (oraz w naszych mediach społecznościowych [link], do których zapraszamy 😉) publikować serię kilkudziesięciu materiałów edukacyjnych (artykułów, filmów, infografik), w których pokażemy Ci: 

  • czym jest metoda design thinking i ko-kreacja, 

  • jak – w praktyczny sposób – możesz zastosować tę metodę w swojej instytucji oraz 

  • jakie są konkretne przykłady instytucji i organizacji kulturalnych, które z powodzeniem zastosowały filozofię design thinking w swojej pracy. 

Mocny nacisk we wszystkich naszych materiałach położyliśmy na ich wymiar praktyczny. Znajdziesz tu zatem konkretne wskazówki dotyczące tego: jakimi narzędziami włączać odbiorców w proces pracy nad inicjatywami kulturalnymi (będzie m.in. sporo o empatii i wywiadach pogłębionych), czy jak zespołowo pracować z informacjami z rozmów z odbiorcami w taki sposób, by wspierały one grupową kreatywność (dowiesz się zatem jak dobrze [i zgodnie „ze sztuką” 😉] poprowadzić burzę mózgów i jak dokonać selekcji pomysłów spośród wielu różnych propozycji). I w końcu, zaprezentujemy tu także studia przypadku instytucji kultury (Wrocławski Instytut Kultury) i NGO ze sfery kultury (Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie), z którymi współpracowaliśmy w przeszłości i z którymi z powodzeniem zastosowaliśmy metodę design thinking do tego, by ko-kreacyjnie udoskonalić jakiś element ich oferty.

Komu przydadzą się publikowane tu treści?

Nasze treści mogą zainteresować każdego, kto jest zainteresowany zastosowaniem metody design thinking w działaniach o prospołecznym charakterze. Ten cykl w sposób szczególny dedykujemy jednak osobom, które związane są z sektorem kultury. Staraliśmy się dobierać przykłady i omawiane treści w taki sposób, by łatwo było je odnieść do pracy w instytucji kultury (niezależnie od jej rozmiaru i skali działalności). 

Jesteśmy przekonani, że design thinking (a tym samym nasz cykl edukacyjny) może być przydatny dla wszystkich osób, które odpowiadają za projektowanie działań merytorycznych – cyklicznych zajęć, małych bądź dużych festiwali, pojedynczych wydarzeń, regularnych działań animacyjnych – w podmiotach z sektora kultury. Reguła jest tutaj prosta: jeśli od czasu do czasu tworzysz lub prowadzisz coś dla odbiorców, to jesteś osobą, która może wykorzystać design thinking w swojej pracy. 

Z naszych materiałów mogą skorzystać także osoby, które rzadziej mają bezpośredni kontakt z odbiorcą, ale za to projektują jakiś aspekt funkcjonowania samej instytucji. Oznacza to, że design thinking może okazać się dla Ciebie przydatny, jeśli: 

  • jesteś przedstawicielem dyrekcji instytucji i projektujesz sposób jej wewnętrznego funkcjonowania (wówczas odbiorcami Twoich działań są współpracownicy ze wszystkich działów instytucji i możesz inspirować się ich doświadczeniami, doskonaląc zasady Waszego codziennego działania);

  • jesteś przedstawicielem działu promocji/marketingu i projektujesz różnego rodzaju komunikaty promocyjne adresowane do odbiorców (wówczas, dobierając narzędzia i kanały promocji, możesz inspirować się odbiorcami);

  • jesteś przedstawicielem innego działu instytucji i jednym z Twoich zadań jest projektowanie rozwiązań dla osób, z którymi współpracujesz (np. programu wolontariatu, systemu szkoleń, działań rekrutacyjnych etc.). 

Podsumowując: jeśli projektujesz coś dla innych (odbiorców, współpracowników etc.), to metoda design thinking (i zarazem nasz cykl) pokaże Ci, jak pozyskiwać od Twoich odbiorców wiedzę o tym, jak odbierane są zaprojektowane przez Ciebie rozwiązania i jak wykorzystywać tę wiedzę do wymyślania nowych rzeczy lub działań doskonalących.

Czy nasze działania obejmują coś poza artykułami?

Tak, zdecydowanie! W tym tekście koncentrujemy się na materiałach edukacyjnych, które będą ukazywać się na naszym blogu, ale projekt KulturLAB, to także inne inicjatywy zorientowane na tematykę design thinking i adresowane do instytucji kultury. W najbliższych miesiącach m.in.:

  • zaprosimy do rozbudowanej współpracy warsztatowej 8 instytucji kultury z Małopolski, które – pod opieką naszych mentorów – zastosują w praktyce metodę design thinking, a więc: zrealizują badania odbiorców, a następnie wykorzystają wnioski z tychże do zaprojektowania zmian w swojej ofercie programowej;

  • zrealizujemy serię otwartych szkoleń dla pracowników instytucji kultury, w których przygotujemy ich do roli moderatorów zespołowych procesów kreatywnych w ich organizacjach (więcej o tym na początku 2023 roku);

  • opublikujemy poradnikowy podręcznik, pokazujący jak można stosować metodę design thinking w pracy instytucji kultury;

  • zrealizujemy badanie instytucji kultury, w którym będziemy starali się zrozumieć, jak dziś projektowane są nowości i innowacje w tej grupie podmiotów.

Dlaczego piszemy akurat o design thinking?

Fundacja Warsztat Innowacji Społecznych istnieje od 2012 roku i praktycznie od początku swojego funkcjonowania zajmujemy się promowaniem (poprzez działania warsztatowe, badawcze i wdrożeniowe) empatycznego podejścia do projektowania innowacji. Przez 10 lat naszej historii pracowaliśmy tą metodą z bardzo różnymi odbiorcami – od dużych korporacji przez jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne aż po organizacje z III sektora. Mamy mocne przekonanie, poparte tymi doświadczeniami, że metoda design thinking stanowi skuteczny sposób wspierania kreatywności i projektowania rozwiązań (produktów / usług / procesów wewnętrznych), które są efektywne i adekwatne do potrzeb odbiorców. Nie mamy wątpliwości, że podejście human-centered design (a do tego nurtu zalicza się metoda design thinking) sprawdza się w różnych kontekstach. Jednocześnie, nasze doświadczenia podpowiadają nam, że instytucje kultury – ze względu na codzienny, bliski kontakt z odbiorcą, ważną społeczną rolę i publiczny charakter – są szczególnie predystynowana do tego, by sięgać po ten sposób projektowania działań programowych.

W jaki sposób realizowany jest projekt KulturLAB?

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu KulturLAB są współfinansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Szczegóły dotyczące naszego projektu znajdziesz w zakładce „O projekcie”.

—-

Zespół KulturLab

Previous
Previous

Czym jest design thinking?