Jak wsłuchać się w głos młodzieży?
Badanie dla Centrum Nauki Kopernik
badania focusowe
〰️
warsztaty kreatywne z młodzieżą
〰️
warsztaty z pracownikami CNK
〰️
badania focusowe 〰️ warsztaty kreatywne z młodzieżą 〰️ warsztaty z pracownikami CNK 〰️
Centrum Nauki Kopernik od lat inspiruje do odkrywania świata. Ale jak zainteresować nauką nastolatków, którzy mają jej pod dostatkiem w szkole? CNK postanowiło to zbadać, by lepiej dopasować swoje programy – zwłaszcza dla młodzieży z mniejszych miejscowości. I właśnie dlatego zaprosiło nas do współpracy.
Wyzwanie
Często instytucje czy organizacje próbując stworzyć coś dla młodzieży, wpadają w pułapkę myślenia "dla nich, bez nich". Tymczasem Centrum Nauki Kopernik podeszło do tego inaczej. Kilkuosobowy zespół Działu Badań nad Kompetencjami Przyszłości zaprosił nas do współpracy.
Jasnym było dla nich, że jeśli chcą zaprojektować coś dla młodych, muszą zrobić to z nimi — poznać ich, zapytać, co naprawdę ich interesuje. To podejście jest nam wyjątkowo bliskie. Zawsze staramy się najpierw wejść w buty odbiorców, zrozumieć ich potrzeby, a dopiero potem rozmawiać o rozwiązaniach. I opłacało się to zrobić tym razem! Wiele informacji, które odkryliśmy, nigdy nie przyszłoby nam do głowy bez tego procesu.
Proces
Mimo wszystko na początku były obawy, czy młodzież będzie chciała wziąć udział w badaniu, jak możemy ich zachęcić. Okazało się jednak, że były one zupełnie nieuzasadnione! Dzięki informacjom w social medach i plakatom w szkołach zgłosiło się ponad 100 osób. Ostatecznie 31 uczestników z Warszawy, Płocka, Zgierza, Konina i Opola wzięło udział w trzech warsztatach wydobywczych. Dla wielu była to prawdziwa przygoda: przyjazd do innego miasta, zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, wyjście poza schemat codzienności w szkole. Najważniejsza była jednak ich wewnętrzna motywacja — poczuli, że ich głos naprawdę ma znaczenie.
Warsztaty
W pracy z młodzieżą postawiliśmy na kreatywność i swobodę wypowiedzi, by pozwolić wyrazić młodzieży jak najwięcej autentycznych opinii i emocji. Dlatego zdecydowaliśmy się na formę warsztatu wydobywczego. To proces, który pozwala uczestnikom swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia, a nam — odkryć ukryte insighty. I tak, zaproponowaliśmy kilka technik, które pozwoliły nam zrozumieć świat młodych:
Kolaż skojarzeniowy — W grupach tworzyli kolaże na hasło "Działalność naukowa", korzystając z kolorowych magazynów. Ich prace pokazały, jak różnorodne i nieszablonowe mają skojarzenia.
Mini focus — Moderowana dyskusja wokół pytań o naukowców i naukę. Jaki jest naukowiec? Czy kobieta może być naukowcem? Czy badacz społeczny to naukowiec? Rozmowy były szczere, momentami zaskakujące.
Opowieści o doświadczeniach — Uczestnicy dzielili się swoimi ostatnimi historiami związanymi z nauką — od konkursów, przez eksperymenty w szkole, po wizyty w zoo czy muzeach.
Projekt marzeń — Jak może wyglądać idealne spotkanie z nauką. Tu wyobraźnia nie miała granic! Pomysły? Wyjazd na safari z naukowcem, warsztaty o kosmosie czy interaktywne escape roomy.
Insighty i inspiracje
Wyniki badania pozwoliły Centrum Nauki Kopernik spojrzeć na potrzeby młodzieży z nowej perspektywy. Okazało się, że młodzież wciąż widzi naukowca jako tego starszego, trochę zamkniętego faceta w fartuchu, ale wybrzmiało także, że potrzebują czegoś innego. Chcą nie tylko o nauce słuchać, ale w nią wchodzić, doświadczać jej na własnej skórze i współtworzyć wydarzenia, które będą bliskie ich życiu i pasjom. Ważne jest także, by czuć się zauważonym i docenionym, a ich pomysły miały realny wpływ na projektowanie działań.
Centrum Nauki Kopernik nie poprzestało na samych wnioskach. Wyniki badania stały się fundamentem do realnych działań. Przeprowadziliśmy również warsztaty kreatywne, które pomogły CNK przełożyć obserwacje na konkretne rozwiązania. Cytaty młodych uczestników, ich autentyczne opinie i pomysły stały się kluczowym źródłem inspiracji—zdecydowanie bardziej poruszającym niż suche dane statystyczne.
Powstały koncepcje nowych wydarzeń i programów skierowanych do młodzieży, które uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania. Wnioski z warsztatów zostały wykorzystane w procesie komunikacji i projektowania działań, angażując nie tylko młodych, ale całe lokalne społeczności!
Choć nie możemy zdradzić wszystkich szczegółów, wiemy, że jest na co czekać i mamy nadzieję obserwować efekty tych działań już niebawem—to dopiero początek!
Chcesz przyciągnąć młodych, ale nie wiesz jak?
Jeśli szukasz sposobu, by dotrzeć do młodych i stworzyć coś, co naprawdę ich angażuje – pomożemy Ci to zrozumieć. Nie robimy badań na pokaz – tworzymy procesy, które mają realny wpływ. Wierzymy, że kluczem jest naprawdę zrozumieć odbiorcę, wysłuchać go i wczuć się w jego potrzeby. Dzięki nam młodzi poczuli, że ich głos ma znaczenie. Jeśli chcesz działać z sensem, zgłoś się do nas – wiemy, jak to zrobić!
Chcesz nauczyć się samodzielnie prowadzić badania publiczności?
Poznaj nasz sprawdzony sposób na zwinne badania.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zróbmy go razem!
📩 edyta.gawlak@hshs.pl
📞 +48 723 521 361