O wyciąganiu wniosków z badań – insighty i praca z nimi
Insight to podstawa każdego badania odbiorców. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, czym są insighty, jak ich szukać oraz jak pracować z insightami z badań.
Czym jest insight?
W języku polskim trudno znaleźć dobry odpowiednik angielskiego słowa “insight”. Chyba najbliżej nam do tłumaczenia insightu, jako “znaleziska”. Insighty są bowiem wszystkimi tymi obserwacjami z badań, które mówią nam o rzeczywistości coś, czego nie wiedzieliśmy (lub nie byliśmy w pełni świadomi) wcześniej.
Insighty to kluczowy element badań odbiorców i powód, dla których w ogóle je realizujemy. Zbiór kilku insightów z przeprowadzonych badań daje przekrojowy wgląd w badany temat i jest bazą do dalszej pracy. Co ważne, insighty nie muszą być zawsze odkrywcze, to mogą być proste stwierdzenia, które podsumowują nasze spostrzeżenia z wywiadów np. “Mieszkańcy nie uczestniczą w niedzielnych warsztatach, bo to jeden z nielicznych momentów, który mogą spędzić z całą rodziną”, “Kobiety z Ukrainy biorą udział tylko w wydarzeniach, które dzieją się z zajęciami dla ich dzieci”, “Doświadczeni wolontariusze potrzebują czuć się doceniani”.
Pamiętaj, każda innowacja zaczyna się od insightu. Zwykle po badaniach jesteśmy w stanie sformułować kilkanaście zróżnicowanych znalezisk.
Mamy insight. Co dalej?
Przeprowadziliśmy badania i wyciągnęliśmy z nich kluczowe wnioski. Teraz jest odpowiedni czas, by zredefiniować nasze wyjściowe wyzwanie. Wchodząc w proces design thinking, wyzwanie opierałeś/łaś na swoich przypuszczeniach lub przekonaniach. Rozmowy z odbiorcami często odwracają o 180 stopni spojrzenie na daną sytuację problemową. Może się też okazać, że szczególnie zaciekawi Was jeden z wątków ujawnionych podczas badań i czujecie, że warto się na nim skoncentrować w dalszej pracy. Po to właśnie jest etap definicji wyzwania, by wspólnie zastanowić się jaką drogą dalej iść.
Jak moglibyśmy…
Dobrze postawione wyzwanie musi charakteryzować się trzema kluczowymi elementami:
powinno inspirować od wymyślania rozwiązań,
musi być konkretne (skupione wokół jednego tematu) i
musi dopuszczać wiele rozwiązać.
Tutaj z pomocą przychodzi nam bardzo prosta technika pracy. Pisząc wyzwanie, zacznijcie od formuły “Jak moglibyśmy…” (ang. How Might We).
Jak moglibyśmy zagospodarować rodzinom z naszej okolicy rodzinne weekendy?
Jak moglibyśmy sprawić, że mamy z dziećmi będą się u nas częściej pojawiać?
Weź dużą kartkę i razem z zespołem zapisujcie wszystkie wyzwania, które przyjdą Wam do głowy. Gdy będziecie mieć kilka/kilkanaście pomysłów, to spróbujcie w drodze dyskusji lub głosowania wybrać maksymalnie dwa, które są ze sobą powiązane i idealnie opisują, to nad czym chcecie pracować. Tak wybrane wyzwania będą bazą do wymyślania rozwiązań.
Porada
Jeśli macie problem z podjęciem decyzji zastosujcie tzw. kropkokrację.
Każdy członek zespołu może użyć 3 kropek, które w tym przypadku pełnią funkcję głosów. Co ważne, kropki można rozdysponować w dowolny sposób. Możesz zagłosować na 3 różne wyzwania lub całą pulę głosów oddać na jedno wyzwanie, które w szczególności Ci się podoba. Pamiętajcie, aby głosować sercem i wybrać wyzwanie, nad którym naprawdę chcielibyście pracować. Tym sposobem wyłonimy spośród wyzwań te z największą liczbą głosów.
Zdjęcia:
Markus Winkler, https://unsplash.com/photos/afW1hht0NSs
Kaleidico, https://unsplash.com/photos/3V8xo5Gbusk
Kelly Sikkema, https://unsplash.com/photos/-1_RZL8BGBM